“Ha rossz a kedved sétálj. Ha továbbra is rossz a kedved, menj el egy újabb sétára.” – Hippocrates
A természetben való mozgásra vagyunk tervezve. Még nem is olyan régen életünk és jólétünk függött a természetben való jártasságtól. A túlélés záloga volt, hogy tudjunk járni, futni, mászni, úszni a “vadonban”, ami lehetővé tette számunkra, hogy vadásszunk (és elkerüljük, hogy minket levadásszanak), gyűjtögessünk, menedéket építsünk…
Mostani életmódunk komfortjáért cserébe fizikai és mentális egészségünkkel fizetünk. Bár fejlődésünk, alkalmazkodó képességünk lehetővé teszi, hogy túléljünk…a természet nélkül nem boldogulhatunk. Nem csak a mozgásra, hanem az élővilággal való kapcsolódásra is ki vagyunk éhezve.
BIOFÍLIA ELMÉLET
Az ún. “BIOFÍLIA HIPOTÉZIS” szerint az emberek és más élő rendszerek között ösztönös kapocs van, és szüksége van a változatosságra és a sokféle ingerre környezetében, amely segíti mentális fejlődését, és egészségét (Wilson 1984). (Kellert, Stephen R., and Edward O. Wilson. The biophilia hypothesis. Island Press, 1995.)
SHINRINYOKU
Az “ERDŐFÜRDŐ” (japánul Shinrinyoku=nyugodt séta az erdőben) a természetes ölősejtek (NK) aktvitiására és a stresszhormon szintre is jótékony hatással van Quing, LI, japán kutató eredményei szerint:
A városi férfiakon és nőkön végzett kutatások szerint 3 napon keresztül napi 2 óra erdei séta jelentősen növeltek az NK sejtek termelését és aktivitását, valamint csökkent a szimpatikus stresszhormonok (adrenalin, noradrenalin) szintje. Az NK sejtek immunrendszerünk létfontosságú elemeiként a daganatok és vírusokkal szemben is felveszik a harcot.(Li, Q., et al.(2007))
A LEGJOBB, hogy a tanulmány szerint a szervezet akutan reagál “az erdőre”, és a jótékony hatás az utolsó túrázást követő 30 napban is fokozott volt. Tehát havi 6 óra természetben töltött idő rengeteget dobhat az egészségeden.
Egy több, mint 300.000 hollandiai beteg bevonásával végzett kutatás kimutatta, hogy jelentős összefüggés van a zöldterületek közelében élők és számos betegség gyakorisága, valamint a halálozás mértéke között.
A 24 vizsgált betegség közül 15 esetében mutatkozott szignifikáns csökkenés, ha a betegek zöldterülettől legfeljebb 1 kilométerre éltek. Figyelemre méltó hatásokat találtak a szívkoszorúér-betegség, a cukorbetegség és a hátfájdalmakra, és szignifikáns kapcsolatot a depresszió és szorongás gyakoriságában. (Maas, Jolanda, et al. (2009))
HOZZ KI TÖBBET AZ ERDŐBŐL
Többet kihoznál az erődben töltött időből? Kösd össze edzéssel! Legyen szó állóképesség fejlesztésről, vagy “kőkondiról”, a szintednek és célodnak megfelelő kihívások teljesítése a természetben még teljesebbé tesz majd.
Az erdei időtöltés a hagyományos edzéseid kiváló kiegészítése lehet!